CO TO JEST WINDYKACJA?

co to jest windykacja

Według PWN “windykacja to dochodzenie w sposób określony w przepisach swoich praw do rzeczy lub zapłaty”. Jaki jest cel windykacji? Jest to odzyskanych pieniędzy lub rzeczy. Spłata zaciągniętych zobowiązań może być sfinansowana poprzez zarekwirowanie wartościowych przedmiotów. Windykacje powinny działać zgodnie z obowiązującym prawem.

KIEDY DOPADA NAS WINDYKACJA?

W czasie kiedy zalegamy u kogoś z długiem, osoba u której zalegamy może odzyskać swoją należność na dwa sposoby. Może skierować sprawę na drogę sądową, gdzie nieunikniona jest egzekucja komornicza po dłuższym lub krótszym postępowaniu w tym przypadku polecamy skontaktować się z kancelarią Radcy prawnego MDB lub “sprzedanie” tej sprawy firmie windykacyjnej która dłużnikowi spłaca należne mu dobra, a sama w polubowny sposób szybciej lub wolniej w dogodny sposób zgodnie z prawem sama egzekwuje odzyskanie już swoich należności.

Jaką rolę pełni windykator?


Pierwszą rzeczą jaką należy zapamiętać to fakt, że windykator nie jest komornikiem Wielu ludziom windykator kojarzy się z wielkim napakowanym “strasznym” mężczyzną, który jak przyjdzie to użyje siły aby odzyskać dług lub z kobietą która mówi do nas w niezrozumiały sposób recytując nam formuły spłaty zobowiązań. Jest to wyobrażenie bardzo przerysowane. Windykatorzy są to osoby które mają za zadanie odzyskać swój dług w sposób zgodny z prawem. Nie można zapominać, że każdy pracujący w firmie windykacyjnej jest człowiekiem, a nie maszyną. Windykatorzy muszą posiadać ogromną wiedzą w przynajmniej trzech podstawowych tematach: finansowym, prawnym i psychologicznym. Z taką wiedzą podchodzi się do każdego dłużnika w inny sposób oraz z inną propozycją spłaty zobowiązania. Pracownicy w takiej instytucji bardzo często stara się rozłożyć raty spłaty długu w sposób satysfakcjonujący dla wszystkich. Zdarzają się przypadki kiedy windykatorzy wcielają się w rolę mediatora. Windykatorzy uświadamiają swoich dłużników na temat samej windykacji należności, jakie skutki może za sobą nieść niespłacanie długów, jak zarządzać finansami, czym jest windykacja i inne ciekawe porady i informacje jakie mogą nam się przydać w przyszłości.

CZEGO NIE MA PRAWA ROBIĆ WINDYKATOR?

Windykator nie ma prawa zajmować majątku dłużnika (co innego komornik). Teoretycznie dłużnik nie ma obowiązku przeprowadzać rozmowy z windykatorem czy wpuszczać go do mieszkania dłużnika bez jego wiedzy i zgody. Windykator nie ma prawa nachodzić dłużnika
zbyt częstymi wizytami czy telefonami. Windykator nie ma prawa nachodzić dłużnika w pracy, grozić mu egzekucją, samodzielnie ujawniać naszego długu osobom postronnym (w tym rodzinie) czy sprawiać, że osoba zadłużona poczuje się zagrożona. Osoba, która uzna, że windykator złamał prawo, może złożyć skargę do Komisji Nadzoru Finansowego. Czy unikanie windykatora jest opłacalne? Wielu ludzi posiada błędne myślenie, że unikanie windykatora jest dobrym rozwiązaniem sprawy. Nic bardziej mylnego. Wcześniej czy później, takie działanie obróci się przeciwko dłużnikowi. Unikanie windykatora nie daje nam rozwiązania wyjścia z długów, a może doprowadzić do większych kłopotów. Kiedy nie mamy pomysłów jak poradzić sobie z naszymi długami to właśnie windykator jest tym co pomoże nam znaleźć rozwiązanie naszej sytuacji i wspólnie ustali z nami dalszy plan spłaty zobowiązania, który będzie komfortowy i na nasze możliwości finansowe. Jeżeli nie zaczniemy spłacać zobowiązań, musimy się liczyć z tym że nasz wierzyciel może skierować sprawę do sądu co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli zdecydujemy się na polubowne załatwienie sprawy z windykatorem, jest możliwość na umorzenie odsetek, czego nie może uczynić komornik. W ten sposób kolejne koszty na nas nie ciążą. Jeżeli dojdzie do sytuacji gdzie kontaktuje się już z nami windykator, powinno nam się już zapalić światełko, że jest to nasza ostatnia szansa na bezproblemowe i obciążeniowe pozbycie się
problemu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *