Moje WpisY

Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, każda droga Cię tam poprowadzi.

 

Najnowsze Wpisy na Blogu:

– Początki mojej przygody w Niemczech

 

Początki mojej przygody w Niemczech

Od kiedy pamiętam byłam w jakiś sposób powiązana z Niemcami. Część mojej rodziny tam zamieszkuje i miałam okazję wiele razy tam być w latach młodości. Jak byłam mała, to moje zainteresowanie tym krajem się coraz bardziej się wzmagało, a wraz z tym coraz bardziej miałam ochotę zwiedzić ten kraj w większym stopniu. Początkowo, w czasach pobytu u mojej ciotki (to ona właśnie zamieszkuje Niemcy), zwiedzałam po prostu Berlin. Lubiłam zawsze okolice Bramy Brandenburskiej. Z rodzicami czasami chodziłam do różnych muzeów. Sama chodziłam na spacery po mieście. Ale miałam coraz większą ochotę na coś więcej. Więc zaczęłam brać ze sobą rower podczas wyjazdów i zwiedzałam przez dłuższy czas jego okolice. Cały czas pamiętam jak pojechałam do Poczdamu i zobaczyłem piękny pałac Fryderyka II. Jednak to też mi już nie starczało. Jak trochę podrosłam, to zaczęłam sama organizować wyjazdy do Niemiec, gdzie mogłam sobie pozwolić na większą wolność i nie musiałam się ograniczać jedynie do Berlina i okolic jak to było przy wyjazdach do cioci. Jako, że nie miałam wtedy własnego samochodu, szukałam taniego przewozu do Niemiec. Podróżowałam busami. Dzięki temu mogłam bez problemu swobodnie przyjeżdżać do wielu miast w Niemczech i czerpać garściami kulturę jaką ten kraj oferuje.

Sposób na opłacenie mieszkania w Niemczech

W tym wpisie chciałabym opowiedzieć o tym jak zarobiłam na osiedlenie się w Niemczech. Długo się zastanawiałam nad tym na jaką pracę się zdecydować, aby w szybki sposób zdobyć wystarczającą ilość pieniędzy. Praca w Polsce mnie nie interesowała ze względu na tragiczne wtedy warunki. Trudno było o umowę o pracę, często praca była na czarno, a same zarobki potrafiły być marnymi 4-7 zł za godzinę. Do tego opowieści znajomych o niezbyt dobrym traktowaniu pracowników niekoniecznie mnie zachęcały do podjęcia pracy wtedy w naszym kraju. Dużo też wtedy słyszałam o pracy opiekunki w Niemczech. Bardzo wahałam się czy taką pracę podjąć. Co prawda praca tam nie byłaby dla mnie większym problemem. Jak już we wcześniejszym wpisie mogliście zauważyć, miałam duże doświadczenie jeśli chodzi o Niemcy i kwestia komunikacji nie była barierą, która mnie odrzucała od tej decyzji. Ale nie wiedziałam czy podołam takiej pracy, a kwestia dojazdów też była małym problemem. Jednak rodzina i znajomi mnie namawiali, żebym się jednak zdecydowała na tą pracę ze względu na to, że to właśnie Niemcy, które tak uwielbiam i że tak naprawdę najlepiej bym się tam czuła. Drugim argumentem, tym razem tylko moich rodziców, było to, że w trudniejszych chwilach potrafiłam być opiekuńcza i tego typu praca według nich nie sprawiłaby większych problemów. Po ich namowach w końcu zdecydowałam, że chciałabym się tej pracy podjąć, ale kwestia dojazdu nadal stała pod znakiem zapytania. W rodzinie i znajomych nie miałam osób, które mogłyby mi to zagwarantować. Jednak natrafiłam na idealną dla mnie wtedy ofertę. DuetTrans nie dość, że oferował pracę opiekunki, to jeszcze gwarantował transport, którego poszukiwałam. Początki w tej pracy były dla mnie trudne. Ale da się przyzwyczaić do warunków, a patrząc na zarobki jakie tam są, to jest to bardzo opłacalne i dzięki temu mogłam w szybki sposób zarobić na osiedlenie się w tym pięknym kraju.


Praca po zaklimatyzowaniu się w Niemczech

W tym wpisie chciałabym doradzić jak znaleźć uczciwą pracę w Niemczech unikając podejrzanych ofert, które jedynie prowadzą do oszustw. Wspomniane właśnie oferty bardzo często pojawiają się u polskich pośredników. Potrafią oni oszukać pracownika nie dając w ogóle pieniędzy. Pomimo zapewnień, że będzie to umowa o pracę, to tak naprawdę takiej umowy nie ma, a czasami nawet dochodzi do sytuacji, w której do pracy w ogóle nie dochodzi. Z tego względu odradzam pracę u polskich pośredników. Oszustwem mogą również pochwalić się mniejsze agencje pracy, które mogą oferować bardzo małe pensje. Najbardziej pewnym rozwiązaniem jest praca u większej agencji pracy, która posiada siedziby w wielu miastach w Niemczech. Ewentualnie u zaufanego pracodawcy. Bardzo pomocna będzie strona jobboerse.arbeitsagentur.de. To jest taki odpowiednik pracuj.pl, ale niemiecki. Występuje tam formularz z polami: Sie suchen, Suchbegriff(e) oraz Arbeitsort. W Sie suchen należy wybrać “Arbeit”, czyli po prostu “Praca”, kliknąć “Suchen” i to właściwie wszystko. Powinna się wyświetlić lista z ofertami pracy. Dodatkowo można uzupełnić pola Suchbegriff(e), które oznacza termin oraz Arbeitsort, w którym podajemy miasto, które nas interesuje. Jeśli planujecie dojeżdżać do pracy z Polski, to polecam usługi busów DuetTrans.


Podróże mojego Taty pracującego w Niemczech


Ten wpis poświęcę na opowiedzenie o pracy mojego ojca w Niemczech, który mieszkał w tym czasie razem z nami, w Polsce. Mój tata jest budowlańcem i parę lat temu załapał się na dobrze płatną pracę w Niemczech. Problem z tą pracą był przez pierwsze pół roku, gdzie mój tata był zmuszony na dojazd do Niemiec we własnym zakresie. Był uparty na dojazd swoim własnym autem. O tyle co sam dojazd do Niemiec nie był większym problemem tak powrót po całym dniu pracy bardzo męczył mojego tatę. Próbowaliśmy namówić go, żeby zdecydował się na coś innego, ale jego upartość była nie do przezwyciężenia. Na szczęście wraz z tym jak firma, która go zatrudniała, posiadała u siebie coraz więcej polaków mieszkających w Polsce, to zaoferowali możliwość dojazdów busem DuetTrans dla każdego pracownika. Było to bardzo duże udogodnienie dla mojego taty i mógł w końcu w spokoju, bez przemęczania się jeździć do pracy i z powrotem.